طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

طراحی سایت(web design) در گذشته کاملا با شکل امروزی آن تفاوت داشت. بعنوان مثال با توجه به ابعاد نمایشگرها  پهنای سایت را حدود 800 تا 900 پیکسل در نظر میگرفتند، زیرا در آن زمان پهنای کوچکترین نمایشگرها از این میزان کمتر نبود.

اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دسترسی عموم مردم به انواع موبایل، تبلت و کامپیوتر، ما نیازمند آن هستیم که وب سایت های خود را منعطف طراحی کنیم، به گونه ای که افراد با تمامی نمایشگر ها بتوانند بدون مشکل و به راحتی سایت را مشاهده نمایند.
قبل از به وجود آمدن تکنولوژی ریسپانسیو(responsive)، معمولا سایت برای نمایش در موبایل در دو نسخه طراحی میشد. یک نسخه مخصوص نمایش توسط کامپیوتر و نسخه دیگر مخصوص نمایش در موبایل که اصطلاحا به آن موبایل ورژن میگویند.
بعد از به وجود آمدن این تکنولوژی، سایت با کدهای خاص در یک نسخه طراحی میشود. این کدها سایت را با ابعاد مرورگر تطابق میدهند.به این شکل که برای مشاهده هر اِلمان نیازی به زوم کردن سایت نیست. هر اِلمان خود به خود و به صورت واضح نشان داده میشود.
برای تشخیص ریسپانسیو(responsive) بودن یا نبودن سایت میتوانید کارهای زیر را انجام دهید:
اگر سایت را با موبایل یا تبلت چک میکنید و برای مشاهده هر قسمت از سایت نیاز دارید دائما سایت را زوم کنید و سپس از حالت زوم خارج کنید به این معناست که سایت ریسپانسیو(responsive) نیست.
اگر از کامپیوتر استفاده میکنید، صفحه مرورگر خود را از حالت ماکسیمایز خارج کنید. با کوچک کردن ابعاد مرورگر، سایت باید همچنان قابل نمایش و خوانا باشد. در این حالت سایت مورد نظر ریسپانسیو(responsive) خواهد بود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
 • نیما اسدی

  ممنون از مطالب مفیدی که در سایت قرار دادید

 • آرمان

  ممنون از زحمات و نکات علمی خوبی که در وب سایت خود قرار دادید

 • امیر جباری

  ممنون از مطالب مفید و کاربردی که در سایت برای یاد گیری قرار دادید

 • الیاس

  با تشکر از راهنمایی خوب شما

اطلاعات تماس

location

آدرس : تهران - خیابان آزادی - بین خیابان خوش و بهبودی - نبش کوچه گلشنی - پلاک ۱۹ - واحد۵

phone

تلفن : ۰۹۱۲۵۸۷۷۸۵۰

mail

ایمیل : info @ afragtm.com